About Archbishop Buechlein

Archbishop BuechleinAugust 15, 1963: Solemn Profession as a Benedictine monk

May 3, 1964: Ordained a priest

1971: President-Rector, School of Theology, Saint Meinrad Seminary

1982: President-Rector, Saint Meinrad College, while continuing as President-Rector of Saint Meinrad School of Theology

January 16, 1987: Appointed Third Bishop of Memphis

March 2, 1987: Ordained and Installed Bishop of Memphis

July 14, 1992: Appointed Fifth Archbishop of Indianapolis

September 9, 1992: Installed Archbishop of Indianapolis

1995: Co-moderator of the Disciples of Christ-Roman Catholic International Dialogue

2003: Consultor to the Vatican’s Congregation for the Clergy

September 21, 2011: Pope Benedict XVI Accepts his Retirement

 

Local site Links: